Projekat „FOLLOW UP“
Projekat „FOLLOW UP“ Udruženja Fenix Crna Gora realizovan je uz podršku programa „Podržani = Osnaženi“, u okviru grant šeme „Aktivno učešće“, koji sprovodi Fond za aktivno građanstvo (fAKT) u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske. Program finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore.
Cilj projekta bio je da se prepozna i osnaži populacija mladih koji su u djetinjstvu liječeni od kancera, te da se javnost, ali i zdravstveni sistem, bolje upoznaju sa izazovima koje ova grupa nosi dugo nakon što liječenje završi.
Iako se često vjeruje da borba završava kad se završi i terapija, stvarnost pokazuje drugačije – mnogi bivši pacijenti godinama se suočavaju sa fizičkim, emocionalnim i socijalnim posljedicama liječenja. Upravo zato, projekat FOLLOW UP imao je zadatak da otvori ovo pitanje u javnosti i među stručnjacima, ali i da kroz konkretne aktivnosti ponudi prve korake ka sistemskoj podršci.
Kroz anketu u kojoj je učestvovalo 77 mladih ljudi koji su u djetinjstvu liječeni od raka, prikupljeni su podaci o njihovom trenutnom zdravstvenom stanju, navikama, izazovima i potrebama. Pokazalo se da mnogi i dalje pate od posljedica poput hroničnog umora, hormonskih poremećaja, problema s koncentracijom, gojaznosti, ali i straha od recidiva bolesti. Posebno su naglašeni problemi djevojaka i žena u vezi sa očuvanjem plodnosti, što je i dalje tema o kojoj se malo govori.
O rezultatima i potrebama ove populacije govorilo se i na okruglom stolu održanom u Podgorici, na temu „Uloga OCD i zdravstvenih institucija u praćenju osoba liječenih od dječjeg kancera“ gdje su se okupili predstavnici zdravstvenih institucija, civilnog sektora i međunarodni gosti iz Hrvatske i Slovenije. Razmijenjena su iskustva i predstavljeni primjeri dobre prakse iz regiona i Evrope.
Pored toga, u Budvi je održana dvodnevna edukativna radionica za zdravstvene radnike, gdje su predavanja održali renomirani stručnjaci iz Hrvatske i Slovenije koji su predstavili najnovije smjernice i iskustva u praćenju dugoročnih posljedica liječenja dječjeg kancera. dr Lorna Zaletel Zadravec i dr Jelena Roganović. Jedna od tema je bila i kako poboljšati tranziciju pacijenata iz dječije u odraslu zdravstvenu zaštitu. Poseban akcenat stavljen je na važnost multidisciplinarnog pristupa i kontinuirane brige.
Svi nalazi i preporuke sabrani su u stručnoj publikaciji koju je pripremila prof. dr sc. prim. Jelena Roganović, a koja je dostupna i u štampanom i u digitalnom formatu. Cilj ove publikacije je da služi kao vodič kako bivšim pacijentima i njihovim porodicama, tako i stručnjacima u zdravstvu.
Kroz informativnu kampanju na društvenim mrežama, Fenix je približio širu temu kasnih posljedica liječenja široj javnosti, ali i samim preživjelima – podstičući ih da traže podršku, informišu se i ne ostaju sami sa svojim brigama.
Projekat FOLLOW UP bio je prvi korak ka izgradnji sistemske podrške onima koji su kao djeca preživjeli najtežu borbu. Poruka ovog projekta jeste da preživljavanje ne znači kraj priče, već početak jedne nove faze – faze za koju je društvo dužno da obezbijedi razumijevanje, podršku i adekvatne servise.







