„Osnaživanje kroz edukaciju“
Projekat “ Osnaživanje kroz edukaciju” Udruženja Fenix Crna Gora je podržan kroz program „Profesionalno i pravovremeno pružanje usluga nakon Covid-19- PTSD” koji sprovodi Udruženje roditelja djece i omladine sa smetnjama u razvoju „Staze“ sa partnerskim organizacijama „Djeca Crne Gore“ i „Impuls“. Program finansiran od strane Evropske unije, u trajanju od 8 mjeseci , u periodu od 01.09.2022. do 01.04.2023.godine
Opšti cilj projekta je doprinos jačanju kapaciteta i aktivnosti OCD u pružanju kvalitetnih usluga ugroženim grupama, posebno grupama pogođenim posledicama pandemije
Specifični cilj 1 – Unaprjeđenje kvaliteta života djece i mladih tokom i nakon liječenja
Specifični cilj 2 – Unaprjeđenje kompetencija na tržištu rada majki djece liječene od kancera i obezbjeđivanje samoodrživosti putem sopstvenih prihoda
Specifični cilj 3 – Psihološko osnaživanje medicinskog kadra i OCD aktivnih u oblasti rada sa djecom
Pandemija Covid -19 virusa donijela je nove izazove za cijelu Crnu Goru, ali i za populaciju djece oboljele od raka. Kako ne postoje uspostavljeni sistemi podrške, kod djece koja se liječe i djece koja su završila intenzivno liječenje fokus je stavljen samo na to koju će terapiju dobiti i kako će se riješiti konkretan problem. Primjetno je da poslije liječenja djeca postaju sklonija gojenju i vrlo često imaju problema sa povećanom tjelesnom težinom. Upravo iz ovih razloga potrebno je djecu i roditelje naučiti šta je to zdrava ishrana, kako da poboljšaju svoje životne stilove i kako da se riješe loših prehrambenih navika. Angažovani nutricionista dr Snežana Labović, obavila je preglede 20 djece i mladih koji su se liječili od kancera ili čije liječenje još uvijek traje. U okviru pregleda svaki pacijent je anketiran o navikama u ishrani, ali je izvršeno i antropometrijsko mjerenje na osnovu kojeg je izračunat indeks tjelesne mase koji služi za procjenu stanja uhranjenosti. Izradjeni su individualni programi ishrane, kreirani i korigovani shodno mjesečnim rezultatima tri mjerenja, a ostavljena je mogućnost određenim pacijentima da i nakon završetka projekta, mogu nastaviti kontrole kod angažovane doktorice potpuno besplatno.
Takodje organizovana je grupna nutricionisticka radionica sa dr Snežanom Labović, kao jednodnevni događaj u Herceg Novom, koji je okupio 26 učesnika. Na radionici se razgovaralo o ishrani, podjeli namirnica, pravilnoj pripremi i čuvanju hrane, uticaju hrane na zdravlje, a druga polovina radionice je bila praktični dio zdrave pripreme obroka gdje su učesnici dobili i recepte za zdrav način pripreme i kombinovanja namirnica .Poseban akcenat je stavljen na zablude o načinima ishrane koji nam se plasiraju putem medija i društvenih mreža, a koje dovode do opasnosti naš organizam i koje nisu naučno utemeljene.
U nedostatku informacija odabrani nutricionista, dr Snežana Labović, po odabranoj metodologiji našeg udruženja,je uradila priručnik ,, Vodič za pravilnu ishranu djece oboljele od malignih bolesti’’. Priručnik je urađen u 300 primjeraka i podijeljen članovima udruženja kao i odjeljenju pedijatrijske hematoonkologije, kako bi bio dostupan svim roditeljima koji djecu dovode na liječenje i na kontrole. Priručnik je u pdf formi dostupan i na sajtu udruženja.
Priručnik je izvor svih potrebnih informacija i poslužiti će roditeljima koji imaju dilemu kako zdravo hraniti dijete.
Neraskidivi dio naše ciljne grupe su majke liječene djece koje su, zbog loše zakonske regulative vezane za bolovanje tokom liječenja djeteta, u nezavidnoj ekonomskoj situaciji. Dok je dijete na liječenju, majke su obično te koje ostaju uz dijete u bolnici i koje i nakon liječenja preuzimaju 24 časovnu brigu o djetetu. Razumljivo, to utiče na njihovu zaposlenost, jer moraju duže vrijeme odsustvovati s posla, a nerijetko i ostaju bez radnog angažmana ili im je teško pronaći novi posao zbog potrebe za 4-časovnim radnim vremenom. One u ovoj situaciji spadaju u vulnerabilnu grupu i stoga se javlja potreba za sprovođenjem obuka o zanatskim vještinama kako bi se povećale njihove kompetencije na tržištu rada, približile mogućnosti i dale smjernice za pokretanje sopstvenog biznisa. Udruženje je projektom organizovalo Intenzivni četvorodnevni kurs izrade nakita i suvenira za članice udruženja (dva modula). U prvom modulu obuke, koja je održana u hotelu ,,Princess’’ u Baru, polaznice su učene izradi nakita i suvenira od polimerne gline. U drugom modulu , radionica je održana u hotelu ,,Sidro,, u Baru, gdje su se polaznice učile tehnikama izlivanja i pravljenja suvenira od epoxy smole, kao i tehnikama kvilinga, tj. izrade umjetničkih djela filingranskim papirom. Radionice je vodila Marija Aprcović. Polaznice obuke su dobile sertifikate, koji će im biti karta za dalje traženje posla ili pokretanje sopstvenog biznisa. Cilj ovih radionica je da se nezaposlenim majkama omogući bolja pozicija na tržištu rada sa većom šansom za zapošljavanje i samozapošljavanje.
Aktuelna epidemiološka situacija je uzrokovala neophodnost fizičkog distanciranja, stvorivši ujedno i socijalno distanciranje i minimalizaciju neposrednih interpersonalnih odnosa, što je imalo značajan uticaj na kvalitet rada i njegovu efikasnost, kako medicinskog kadra tako i svih onih koji su uključeni u rad sa vulnerabilnim grupama, posebno djecom. Sindrom izgaranja na poslu progresivan je gubitak ideala, energije i osjećaja smislenosti sopstvenog rada, koji može nastati nakon dugotrajnog izlaganja stresu. Kada i u kojem intenzitetu će se poremećaj razviti zavisi od psiholoških karakteristika osobe, organizaciji rada, uslovima rada i međuljudskim odnosima, odnosno psihosocijalnoj klimi na radnom mjestu. Kako bi se osnazio medicinski kadar i predstavnici OCD koji rade sa djecom te na vrijeme prepoznali rizike i oblike ispoljavanja BURN OUT-a, kao i uspostavili strategije za uspješno prevladavanje ovog stanja organizovana je radionica “BURN OUT”. Radionica je odrzana u Kući Zdravlja u Podgorici. Polaznici su upoznati sa psihološkim konceptima bitnim za očuvanje integriteta i mentalnog zdravlja u stresnim situacijama, a što je posebno potrebno nakon COVID pandemije. Radionicu je vodila terapeutkinja Ivana Malović.